Rybactwo i morze
LGR Kaszuby
Unia Europejska

ZAKOŃCZYLIŚMY REALIZACJĘ ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH Z EKOLOGII

W poniedziałek  25 listopada odbyły się ostatnie zajęcia stacjonarne i terenowe z ekologii, realizowane  w ramach projektu „Edukacja ekologiczna na obszarach rybackich – wsparcie prowadzenia spójnej edukacji o regionie”.  Projekt jest realizowany w partnerstwie z Północnokaszubską Lokalną Grupą Rybacką z Władysławowa oraz Mieleńską Lokalną Grupą Rybacką z Sarbinowa k/Mielna.

Podczas zajęć stacjonarnych uczestnicy zapoznali się z takimi zagadnieniami jak np. : ekologia, zdrowa żywność, odpady, segregacja czy recykling. Sprawdzaliśmy, które produkty spożywcze zawierają szkodliwe substancje dzięki aplikacji „Zdrowe Zakupy” oraz poznawaliśmy co kryje się w naszych kaszubskich jeziorach za pomocą aplikacji „Jeziora Kółka Raduńskiego”.


W trakcie trwania zajęć uczestnicy mieli możliwość pozyskiwania punków. Poza oceną zachowania i zaangażowania podczas zajęć stacjonarnych uczniowie zbierali punkty za wykonywane zadania. Jednym z nich był test wody, podczas którego uczestnicy próbowali kilku rodzajów wody, a następnie mieli odgadnąć, w którym naczyniu znajduje się woda kranowa. Okazało się, że zarówno dla osób, które na co dzień piją wodę kranową, jak i dla tych, które jej nie lubią zadanie jest dość trudne.

Uczniowie wcielali się także w twórców kampanii reklamowej, w ramach której mieli  zaprojektować etykietę dla wody kranowej. Zaprojektowane butelki również podlegały punktacji. Jednym z zadań był test segregacji, w którym uczestnicy próbowali posegregować różne rodzaje odpadów do odpowiednich pojemników.

Każda z grup uczestników odbyła także zajęcia w terenie. Razem z uczniami odwiedzaliśmy gospodarstwa rybackie w Sierakowicach i Stryszej Budzie, zarybialiśmy jeziora chmieleńskie, a także spacerowaliśmy przez las na trasie ścieżki przyrodniczo – ekologicznej w Mojuszu. Również podczas zajęć terenowych uczniowie mogli pozyskać punkty.

Cztery spośród jedenastu grup z najwyższą łączną punktacją wezmą udział już w ostatnim etapie realizacji projektu – wyjeździe studyjnym  na obszar Północnokaszubskiej  LGR we Władysławowie lub Mieleńskiej LGR w Sarbinowie/k. Mielna.

W zajęciach udział wzięli uczniowie ze szkół podstawowych z Chmielna, Grzybna, Mściszewic, Łyśniewa Sierakowickiego, Szopy, a także uczniowie ze Szkół Ponadgimnazjalnych z Somonina i Sierakowic. Łącznie w zajęciach uczestniczyło 181 uczniów z 5 szkół podstawowych oraz 2 szkół ponadgimnazjalnych.

Działanie realizowane w ramach projektu współpracy pn. „Edukacja ekologiczna na obszarach rybackich – wsparcie prowadzenia spójnej edukacji o regionie” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014 -2020.